Hjerl Hede i styrket samarbejde
Hjerl Hedes netværk Top Attraktioner udvider med 5 nye samarbejdspartnere

- At høre til i Top Attraktioner er et kvalitetsstempel for Hjerl Hede, siger museumsdirektør Gudrun Gormsen, Hjerl Hede, - det betyder, at vi hører til blandt de ypperste turistattraktioner i Danmark.

Foreningen Top Attraktioner har for første gang optaget medlemmer på Sjælland og i det sydligste Danmark. Vikinge¬skibs¬museet og Arbejdermuseet er som de første sjællandske attraktioner optaget i Top Attrak¬tioner. De to sjællandske attraktioner får også følge¬skab af 3 jyske attraktioner, nemlig Skandinavisk Dyrepark, Ree Park/Ebeltoft Safari samt Danfoss Universe. Med optagelsen af de nye attraktioner har Top Attraktioner samlet rundet 5 mio. gæster om året.

- Top Attraktioner giver os et netværk til udvikling af Hjerl Hede som attraktion, både med hensyn til kompetence og markedsføring, oplyser Gudrun Gormsen, - Top Attraktioner distribuerer hvert år ca. 180.000 af vores brochurer, samtidig med, at der også findes fælles brochurer og en tilgang til Hjerl Hede fra Top Attraktioners hjemmeside, der er meget besøgt.

Alle de 21 medlemmer af Top Attraktioner er store at¬trak¬tioner, men har vidt forskellige profiler og mål¬sæt¬ninger.
- Top Attraktioner tæller både forlystelsesparker, oplevelsesparker, museer, zoologiske haver, akvarier og sågar et slot – forskel¬ligheden styrker nemlig også samarbejdet, som formanden for sammenslutningen, Morten H. Andersen, udtrykker det.
Alle medlemmerne har også mindst opnået 4 stjerner i Danske Turist Attraktioners stjernemærknings¬ordning, da dette er et af kravene for optagelse i TA.

- Top Attraktioner betyder også noget turistpolitisk i Danmark, så arbejdet med at forbedre rammevilkårene for vores attraktioner, og dermed også Hjerl Hede, kan udvikle sig og fungere kontinuerligt, siger Gudrun Gormsen.

 

Museumsdirektør Gudrun Gormsen kigger Hjerl Hedes brochure for 2010 igennem. Top Attraktioner er en væsentlig bestanddel af Hjerl Hedes markedsføring.

 


Hjerl Hedes Frilandsmuseum
Hjerl Hedevej 14 • DK-7830 Vinderup
Tel.: +45 97 44 80 60
E-mail: frilandsmuseum@hjerlhede.dk